Supă crema de cartofi
Supă cremă de cartofi 270g (1,3,6) (550 kCal / porție) – 25 lei
• Cartofi
• Bacon
• Gran Cucina
• Ceapă galbenă
• Unt
• Crutoane
• Pătrunjel
• Usturoi
• Sare și piper
⭐ Valori nutriționale / porție (270 g)
| Componentă | Cantitate (≈) |
|---|---|
| Calorii | ~550 kcal |
| Proteine | ~12 g |
| Carbohidrați | ~42 g |
| └ din care zaharuri | ~4 g |
| Grăsimi | ~36 g |
| └ grăsimi saturate | ~14 g |
| Fibre | ~4 g |
| Sare | ~2,3 g |
| Acizi grași (estimativ) | |
| └ mono–nesaturați | ~13 g |
| └ poli–nesaturați | ~4 g |
| └ trans | ~0 g |
🔢 Lista Alergeni
1️⃣ Lactate – lapte, brânzeturi, unt, cremă de brânză, mozzarella, parmezan, burrata, iaurt grecesc
2️⃣ Ouă – ouă, gălbenuș, omletă, sos olandez
3️⃣ Gluten – pâine, lipie, focaccia, ciabatta, paste, crutoane, pancakes
4️⃣ Pește și fructe de mare – somon, creveți
5️⃣ Nuci și semințe – nuci, migdale, semințe
6️⃣ Soia / Gran Cucina – conține proteine vegetale și derivate din soia
Categories: Meniu & Valori nutriționale, Supe creme

